دانلود پاورپوینت اقلیم چابهار

 اقلیم چابهار

بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان،‌ ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه‌گذاری فراوانی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی. این بندر یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.

سواحل جنوبی دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان و پوشش گیاهی بسیار غنی از مناطق منحصر به فرد ایران است که البته این ناحیه با وجود عرض کم از دو قسمت مجزا تشکیل شده است :

1)ناحیه جلگه ای : این ناحیه به صورت نوار باریکی در امتداد دریا گسترش پیدا کرده است و شهرهای بزرگ و مهم ( مانند رشت- لاهیان –رامسر- ساری و.. . ) وهمین طور کشتزارهای وسیع در این قسمت قرار گرفته اند.

2) ناحیه کوهستانی: منظور از این ناحیه قسمت شمالی رشته کوه البرز است که کوهپایه های آن از درختان جنگلی پوشیده است.

مصالح مورد استفاده وهمچنین فرم ساختمان های سنتی در دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی سواحل دریای خزر به علت متفاوت بودن شرایط اقلیمی و مصالح بوم آورد از یکدیگر تا حدودی متمایز می باشند.

قیمت قبل از تخفیف 100000 تومان