تازه‌های معماری ایران و جهان

طراحی موزه منیر در تهران

اطلاعات پروژه

معماری: دفتر معماری دنا دیزاین

معمار مسئول: رضا نجفیان

موقعیت: تهران

متراژ: ۱۵۰ مترمربع

سال: 1396

کاربری: فرهنگی

جوايز:
1- رتبه سوم جایزه معماری آسیا در بخش معماری داخلی، ۲۰۱۸.
2- تقدیر ویژه جایزه معماری داخلی ایران (مجله معماری و ساختمان) در بخش ساختمان های عمومی، ۱۳۹۷.

“موزه منیر، محل نگهداری آثار ارزشمند هنری هنرمند سرشناس ایرانی، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان می باشد. ساختمان موزه منیر، در دل باغ موزه نگارستان تهران، واقع شده است. با توجه به ماهیت فضای موجود (وضع موجود ساختمان پیش از طراحی) که شامل بسیاری از حفره ها و عوامل مانع نمایش آثار هنری بود، نمایش ۵۱ اثر هنری یک چالش بزرگ و تقریبا امری غیر ممکن به نظر می رسید. در نتیجه تصمیم بر این شد که یک پوسته شناور اضافی برای پوشاندن و در برگرفتن این حفره ها و … در نظر گرفته شود و با فضای پیرامون، همسان سازی گردد. این پوسته با فاصله ای از دیوارهای اصلی به فضای داخلی ساختمان اضافه شد تا آسیبی به پنجره ها و دیوارهای ساختمان قدیمی موزه وارد نشود.”

باغ موزه نگارستان در سال ۱۱۸۶ هجری شمسی به دستور فتحعلی شاه قاجار و به عنوان اقامتگاه تابستانی بنا شده است و پس از آن سالها کاربری مدرسه هنر داشته است. منیر فرمانفرمائیان، اولین زن هنرمند ایرانی است که برای آثارش دارای یک تالار دائمی می شود. اتفاقی که در تاریخ ایران نادر است. این موضوع، اشاره بر ارزش کارهای هنری این هنرمند دارد. وی همچنین از جمله هنرمندانی است که در موزه‌ی گوگنهایم نمایشگاهی برای نمایش آثارش برپا شده است.

آثار هنری منیر، بر پایه ی آینه کاری و هندسه استوار است. معمار در طراحی داخلی موزه منیر ، از رنگ های خنثی در برای دیوار، کف و سقف بهره گرفته است. نتیجه ی استفاده از رنگ های خنثی در کنار طراحی ساده، کمک به بیننده برای تمرکز بر روی اثر هنری است. در عین اینکه مخاطب از حضور در یک فضای متفاوت و معمارگونه، نهایت لذت را می برد.

برای مشاهده‌ی پاورپوینت تحلیل نمونه موردی موزه اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده‌ی آرشیو پاورپوینت‌های سایت اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *